7256 Sayılı Kanun Kapsamında Emlak Vergisi Yapılandırmada Son Günler
Geçmiş dönem emlak vergisi borçları bulunanlara özel ödeme avantajları sunulan emlak vergisi yapılandırmaları için süreç sona ermek üzere. 1 Şubat tarihinde sona erecek yapılandırma işlemleri elektronik kanallar üzerinden tamamlanabilecek.

Kamu borçlarının yeniden yapılandırılması kapsamında vatandaşlara tanınan süre sona ermek üzere. Daha önceden yapılan açıklamalarda bazı kamu borçları için yapılandırma süreci sona ermişti. Bazı borçların yapılandırılması için ise son gün 1 Şubat. 

EMLAK VERGİSİ BORÇLARININ YAPILANDIRILMASI 1 ŞUBAT TARİHİNDE SONA ERECEK

Emlak vergisi borcu olan vatandaşlar, 7256 sayılı Kanun kapsamında borçlarını düzenli hale getirebilir. Peşin ödeme seçenekleri ile taksitli ödeme imkanlarının yer aldığı borç yapılandırma fırsatında vatandaşlar önemli avantajlar elde ediyorlar. 

Yapılandırmaya başvurabilmek için belediyelere olan borçların; 31 Ağustos 2020 tarihinden (bu tarih dâhil) önceki dönemlere, beyana dayanan vergilerde ise bu tarihe kadar verilmesi gereken beyannamelere ilişkin vergi ve bunlara bağlı vergi cezaları, gecikme faizleri, gecikme zamlarından, oluşması gerekiyor.

Emlak vergisi borçlarının yapılandırması işlemi İnteraktif Vergi Dairesinden (www.ivd.gib.gov.tr) yapılabilecek. 

Vergi borçları yapılandırmasında devlet vatandaşlara borçlarını 6 ay, 9 ay, 12 ay veya 18 ay taksitle ödeme imkanı sunuyor. Ancak borçlarını tek seferde ödemek isteyen vatandaşlar olursa, bu yöntemle gecikme faizlerinin yüzde 90'ı silinebiliyor. 

Emlak vergisi borçlarının yanı sıra vatandaşlar ayrıca çevre temizlik vergisi, ilan ve reklam vergisi, haberleşme vergisi, yol harcamalarına katılma payı, kanalizasyon harcamalarına katılma payı ve su tesisleri harcamalarına katılma payı gibi belediyelerce tahsil edilen vergi borçları yapılandırabilirler.